Over 2500 Vehicles to Choose from Oakville
2019 Ford Explorer Platinum 4dr 4x4
600A|NAV|HEATED/VENT/MASSAGE STS|REMOTE START
| Price: | $27,499 |
Price does not include taxes and licensing fees.
Mileage:90,157 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | Blue |
| VIN: | 1FM5K8HT3KGA54086 |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | P7405X |
BOUGHT HERE, SERVICED HERE, LOWEST KM IN MARKET, 172-POINT INSPECTION, CERTIFIED, NAV, HEATED/COOLED STS, MASSAGE STS, ADAPTIVE CRUISE, 360 CAM, CARPLAY/ANDROID AUTO, HEATED STEERING, PWR LIFTGATE, 4WD, 3rd row seats: split-bench, Auto High-beam Headlights, Auto-dimming door mirrors, Block heater, Delay-off headlights, Equipment Group 600A, Exterior Parking Camera Rear, Front fog lights, Fully automatic headlights, Genuine wood dashboard insert, Genuine wood door panel insert, Heated door mirrors, Heated front seats, Heated rear seats, Navigation System, Nirvana Leather Heated/Cooled Bucket Seats, Power Liftgate, Power moonroof, Radio: Premium Audio System by Sony, Split folding rear seat, Steering wheel mounted audio controls, SYNC 3 Communications & Entertainment System, Turn signal indicator mirrors, Ventilated front seats, Wheels: 20''' Premium Painted Machined Aluminum.
Certification Program Details:
We believe you deserve that '''fresh car feeling,''' so every VALUE+ vehicle gets over $700 in reconditioning that other dealers skip. We invest in your car before you see it, so it's safe, clean, and ready for the road.
Every VALUE+ Vehicle Includes:
* A Fresh Full Synthetic Oil & Filter Change
* New Engine Air Filter
* New Cabin Air Filter
* New Wiper Blades
* A Precision 4-Wheel Alignment
* A Professional, Full Interior & Exterior Detail
We Go Beyond the Standard, So You Can Drive with Confidence:
* Twice the Safety: We require 2X the Standard for brakes/tires
* Total Confidence: Backed by a 7-Day Money-Back Guarantee*.
* Full Transparency: CARFAX History Report and a Market Value Report.
This is all in addition to our comprehensive 172-point inspection. We do the work so you don't have to. See more details below
2019 Ford Explorer Platinum 4D Sport Utility 3.5L V6 6-Speed Automatic with Select-Shift 4WD.....Read Less
2019 Chrysler Pacifica Limited Passenger Van
VELVET RED PEARL|LEATHER VENTED SEATS|ADVANCED SAFETYTEC GROUP|20-SPEAKER HARMAN/KARDON SOUND GROUP|QUICK ORDER PKG 27P
| Price: | $CALL |
Price does not include taxes and licensing fees.
Mileage:201,236 km
| Body Style: | Vans |
| Engine: | 3.6L 6cyl |
| Exterior Colour: | Red |
| VIN: | 2C4RC1GG9KR520357 |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | Front Wheel Drive |
| Stock #: | T1012Z |
PERFORMANCE & CAPABILITY: A fantastic value opportunity. This 2019 Chrysler Pacifica Limited finished in Velvet Red Pearl with a Alloy/Black, Nappa Leather-Faced Front Vented Seats interior, creating a bold, vibrant, and energetic statement. Designed for practicality, this Van/Minivan maximizes interior space for passengers or cargo, often featuring convenient sliding doors. Powered by a responsive 3.6L 6cyl engine paired with a smooth 9 Speed Automatic and a confident Front Wheel Drive system.
PROFILE & PEDIGREE:
- Equipped with the Quick Order Package 27P Package: This vehicle includes a desirable bundle of factory options.
MODEL REVIEWS: Highly rated for its incredibly versatile Stow 'n Go seating (gas models), smooth ride, available AWD, and efficient plug-in hybrid option. Its Front-Wheel Drive layout is engineered for efficiency and predictable handling, making it a reliable choice for daily driving.
Powered by a smooth and responsive 3.6L 6cyl, delivering ample power for merging and passing. The advanced 9-Speed Automatic transmission delivers smooth, intelligent shifts for a refined and responsive driving experience.
EQUIPMENT:
Safety & Driver Assistance: PANIC ALARM, TRACTION CONTROL, ABS BRAKES, BRAKE ASSIST, DUAL FRONT IMPACT AIRBAGS, DUAL FRONT SIDE IMPACT AIRBAGS
Comfort & Convenience: POWER PASSENGER SEAT, POWER LIFTGATE, ILLUMINATED ENTRY, PASSENGER VANITY MIRROR, REMOTE KEYLESS ENTRY, HEATED STEERING WHEEL
Technology & Entertainment: TRIP COMPUTER, RADIO DATA SYSTEM, NAVIGATION SYSTEM, TACHOMETER, COMPASS, AUDIO MEMORY
Performance & Capability: FOUR WHEEL INDEPENDENT SUSPENSION, FRONT ANTI-ROLL BAR, ENG 3.6L PENTASTAR VVT V6 W/ESS
Exterior & Styling: ALLOY WHEELS, SPOILER, BODYSIDE MOULDINGS, DELAY-OFF HEADLIGHTS, FRONT FOG LIGHTS, FULLY AUTOMATIC HEADLIGHTS
Ready to experience this Chrysler Pacifica? Visit us for a test drive today!
INCOMING USED VEHICLE
This vehicle is an incoming trade-in and will be arriving soon! Contact us to be notified when it arrives.
Representative image. Actual vehicle's colour, options, and condition may differ.
BUY WITH COMPLETE CONFIDENCE
- AutoIQ Exclusive Pre-Owned Program
- Shop online or in-store, any way you want it
- Virtual trade estimate & appraisal
- Virtual credit approval & eSignature
The AutoIQ Dealership Group came together in 2016 with a mission to deliver an exceptional car-buying experience. With 8 dealerships across Ontario, offering 13 brands and over 1500 vehicles in stock, AutoIQ customers can expect great selection, value, and trust. Buying a new vehicle is a significant purchase, and we want to ensure that you LOVE it! Whether you are purchasing a new or quality pre-owned vehicle from us, we offer attractive financing rates and flexible terms, regardless of your credit.
SPECIAL NOTE: This vehicle is reserved for AutoIQ's retail customers only. Please, no dealer calls. Errors and omissions excepted.
*As-traded, specialty or high-performance vehicles are excluded from the 7-Day Money Back Guarantee Program (including, but not limited to Ford Shelby, Ford mustang GT, Ford Raptor, Chevrolet Corvette, Camaro 2SS, Camaro ZL1, V-Series Cadillac, Dodge/Jeep SRT, Hyundai N Line, all electric models)
.....Read Less2019 Ford F-150 XLT 4x4 SuperCrew Cab Styleside 5.5 ft. box
302A|HEATED SEATS|20 " WHLS|MOONROOF|NAV|TAILGATE STEP
| Price: | $CALL |
Price does not include taxes and licensing fees.
Mileage:169,900 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 3.5L 6cyl |
| Exterior Colour: | White |
| VIN: | 1FTEW1E41KFC21645 |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | 6G012A |
2019 MINI 3 Door John Cooper Works 2dr Hatchback
JCW SPORT SEATS|6-SPEED SPORT A/T W/PADDLES|WHLS 18 X 7.5 JCW CUP SPOKE 2TONE|WIRED-NAVIGATION PKG| COLOUR LINE GLOWING RED|PREMIER
| Price: | $CALL |
Price does not include taxes and licensing fees.
Mileage:56,700 km
| Body Style: | Hatchback |
| Engine: | 2.0L 4cyl |
| Exterior Colour: | Red |
| VIN: | WMWXM9C57K2H38934 |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | Front Wheel Drive |
| Stock #: | P7410 |
MARKET VALUE PRICED: Safety Inspected.....Read MoreLire la suite
2019 Buick Encore Sport Touring Front-Wheel Drive
APPLE CARPLAY | ANDROID AUTO | GREAT FUEL ECONOMY
| Price: | $12,398 |
Price does not include taxes and licensing fees.
Mileage:169,889 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 1.4L 4cyl |
| Exterior Colour: | Dark Grey |
| VIN: | KL4CJ1SB2KB773505 |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | Front Wheel Drive |
| Stock #: | T393AXAX |

CARFAX Canada One Owner
One Owner, | Apple CarPlay/Android Auto, LOCAL TRADE, NEW TIRES, NEW BRAKES, 3.53 Final Drive Axle Ratio, 6 Speakers, 6-Speaker Audio System Feature, Alloy wheels, AM/FM radio: SiriusXM, Apple CarPlay/Android Auto, Bluetooth .....Read MoreLire la suite
2019 Cadillac XT5 Luxury 4dr All-Wheel Drive
| Price: | $23,989 |
Price does not include taxes and licensing fees.
Mileage:136,061 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 3.6L 6cyl |
| Exterior Colour: | Red |
| VIN: | 1GYKNDRS8KZ264923 |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | All Wheel Drive |
| Stock #: | 106471AX |

VALUE+ CERTIFIED PRE-OWNED VEHICLE
- 36-point Provincial Safety Inspection
- 172-point inspection combined mechanical, aesthetic, functional inspection including a vehicle report card
- Warranty: 30 Days or 1500 KMS on mechanical safety-relate
2019 Ford EcoSport SE Front-Wheel Drive Sport Utility
CONVENIENCE PKG | TOUCHSCREEN | NO ACCIDENTS
| Price: | $16,798 |
Price does not include taxes and licensing fees.
Mileage:57,397 km
| Body Style: | SUV |
| Engine: | 1.0L 3cyl |
| Exterior Colour: | White |
| VIN: | MAJ3S2GE4KC251678 |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | Front Wheel Drive |
| Stock #: | AFLA240128 |

110V/150W AC Power Outlet, 7 Speakers, Ambient Lighting, BLIS w/Cross-Traffic Alert, Equipment Group 200A, FordPass Connect 4G Wi-Fi Modem, SE Convenience Package, SYNC 3 Communications & Entertainment System.
White
2019 Ford EcoSport SE .....Read MoreLire la suite
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 2.3L 4cyl |
| Exterior Colour: | Other |
| VIN: | 1FTER4FH6KLA25390 |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | MFLRI001A |

MARKET VALUE PRICED: Safety Inspected & Ready.
- OEM EXPERTISE: As a Franchise Dealer, we have exclusive access to this vehicle's full factory warranty & repair history.
- SMART BUY: Under 100k threshold.
- A
2019 RAM 1500 Big Horn 4x4 Crew Cab
HEATED SEATS & STEERING | APPLE CARPLAY/ANDROID AU
| Price: | $29,989 |
Price does not include taxes and licensing fees.
Mileage:199,729 km
| Body Style: | Pickup |
| Engine: | 5.7L 8Cyl |
| Exterior Colour: | Black |
| VIN: | 1C6SRFFT4KN746032 |
| Transmission: | Automatic |
| Drivetrain: | 4x4 |
| Stock #: | 106435A |

Sport Appearance Package | Off-Road Group | Premium Lighting Group
Remote Start, 115V Auxiliary Power Outlet - Front, 115V Rear Auxiliary Power Outlet, 3 Rear Seat Head Restraints, 3.21 Rear Axle R.....Read MoreLire la suite
Loading More Vehicles ...










